Azeri vekil: ‘Perinçek sudan temizdir’

AZERBAYCAN eski bağımsız milletvekili Elövset Ağalarov, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Mehmet Perinçek’in suçsuz olduğuna inandığını belirterek, “Mehmet Bey sudan temizdir, saftır” dedi.

Silivri Cezaevi’nde bulunan Mehmet Perinçek ziyarete gelen, ancak görüşemeyen Elövset Ağalarov, cezaevi önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Azerbaycan’dan geldim. Dostum ve arkadaşım Mehmet Perinçek’i ziyaret etmek için geldim. Ancak Mehmet Perinçek ile görüşemedim. Mehmet Perinçek, Türk dünyasında nadir şahıslardan biridir. Sözde Ermeni soykırımı denilen iddiaları yalanlayan, açığa çıkaran benim arkadaşım Mehmet Perinçek’tir. Mehmet Bey’i çok seviyorum. Rica ediyorum Türkiye’nin Adalet Bakanlığından Mehmet Bey serbest bıraksınlar. Ben onun suçlu olduğuna inanmıyorum. Mehmet Bey sudan temizdir saftır” dedi.

Dünya basınında Mehmet Perinçek tepkisi…

İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Perinçek’in tutuklanması ile ilgili tepkiler dünya basınında yer almayı sürdürüyor.

Özellikle Rus ve Azeri basınında tepkiler devam ederken,Ermeni basını tutuklamayı destekleyen yayınları sürdürüyor.Rusya,Azerbaycan,Sırbistan,Polonta,Belçika,Hollanda,İngiltere,Fransa,Almanya ve birçok ülkede çeşitli gazeteci cemiyetlerinin,bilim çevrelerinin ve kitle örgütlerinin yaptığı ilk protestolardan sonra,başta Rusya’daki Avrasya Gençlik Birliği’nin Mehmet Perinçek’e destek gösterileri dikkat çekiyor.

‘AKP Ermenistan’la uzlaşıyor’

Azerbaycan’ın Vesti Haber Sitesi’nin Vafa Faradzhova imzalı haberine göre,Mehmet Perinçek’in tek faaliyeti,belgelerle Ermeni soykırım yalanını çürütmek.Site,Perinçek’in en büyük çalışmasının,belgelerin Rus devlet arşivlerinden çıkarılması olduğunu,bu faaliyetin de bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirtiyor.Haber sitesi,Mehmet Perinçek’in tutuklanmasının,Türk Hükümeti’nin Ermenistan’a yakınlaşma ve uzlaşma çabalarının sonucu olduğunu vurguluyor.

Rusya’daki insan hakları örgütü “Prava Narodov”un internet sitesinde de Perinçek’in tutuklanması olayına yer verildi.Mehmet Perinçek’in akademik çalışmalarına ve Ermeni meselesindeki arşiv araştırmalarını yayınlayan site,Perinçek’in yaptığı asıl büyük işin Türk-Rus ilişkilerini güçlendirmek olduğunu vurguladı.

Azeri 1News.az
adlı haber sitesi ise ünlü siyaset bilimci ve tarihçi Mehmet Perinçek’in tutuklandığını ve kendisinin Türkiye’nin bağımsızlığı ve egemenliğini savunan tutkulu bir yurtsever olduğunu ifade etti.

Perinçek’in Moskova’da Rusça olarak yayımlanan “Rus Devlet Arşivlerinden 120 belgede Ermeni Meselesi” adlı kitabı ve akademik çalışmaları hatırlatıldı ve kitabın Rusya’da büyük yankı uyandırdığı,Ermeni çevrelerinde de yoğun öfkeye neden olduğu dile getirildi.Haber sitesi,Mehmet Perinçek’in kendileriyle de bir söyleşide bulunduğunu,burada Perinçek’in arşivlerden çıkardığı en değerli belgeleri kendileriyle paylaştığını,kendilerine önemli gerçeklerden söz ettiğini ve gelecekle ilgili tüm yaratıcı planlarını anlattığını belirtti.Haberin yazarı Rizvan Hüseyinov,Türk ve Azeri halkı için birçok şey yapan tarihçi Mehmet Perinçek’in bir an önce serbest bırakılmasını umduklarının altını çizdi.Acker adlı Ermeni haber sitesi de Perinçek’in tutuklanma haberini,”Ermeni karşıtı eylemci Türkiye’de tutuklandı” başlığıyla duyurdu.

Ermeni basını:Perinçek düşman

Site,Mehmet Perinçek’in,aynı babası İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek gibi,Ermeni karşıtı faaliyetlerle adını duyurduğunu yazdı.Kendisinin de “Ermeni soykırımının kabülüne karşı savaşan Talat Paşa Komitesi’nin üyesi” olduğunu söyledi.Site,Doğu Perinçek’in de Ermeni kökenli olduğunu iddia etti.Ermeni haber sitesi “Armenia Today” ise tutuklamayı,”Ünlü Ermeni düşmanı Mehmet Perinçek İstanbul’da tutuklandı” başlığıyla verdi.Kendisinin Türkiye’de Ermeni soykırımının varlığını reddeden en ünlü akademisyenlerden biri olduğunu ve babası Doğu Perinçek’in de Ermeni karşıtı fikirleri ile tanındığını yazdı.Mehmet Perinçek’in Ermeni soykırımı konusunda “aşırı hoşgörüsüz “ olduğunu savundu.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın