Banu Avar Yazdı: SURVİVOR’ VE BENZERLERİ TOPLUMU ‘FORMATLIYOR’!

Toplantının ardından büyük bir telaşla arkadaşlarının yanından ayrılıyor.. Giderken ‘Survivor başlayacak. Acelem var! Yeah!’ diyor.

Böylece uzun zamandır yazmak isteyip bir türlü vakit bulamadığım Survivor’ın sırası geliyor..

*-*-*

Dünyada onlarca milyon kişi interaktif tv oyunları izliyor..

Son 10 yılda ekranlara damga vuran REALİTY showlar aslında toplumda ‘algı yönetimi’ sağlıyor. Survivor 1997’den beri ortalığı kasıp kavuruyor. Fikir İngiliz Charlie Parsons’a ait… Şimdi İngilterenin en zengin medya figürlerinden biri. Hayat arkadaşı ve ortağı Lord Vahid Ali .

Lord Ali İngiltere İşçi partisinde ve Lordlar kamarası mensubu. Gay hakları konusundaki çıkışlarıyla ünlü, medya devi Rupert Murdoch’un kızıyla ortak, İngiltere’nin mülti milyarder medya baronu. Lordlar kamarasında bir dönem Tony Blair’in temsilcisi oldu.
Survivor yapımcısı Mark Burnett yine İngiltere doğumlu. 17 yaşında İngiliz ordusuna katıldı. Kuzey irlanda ve Falkland savaşında İngiliz paraşüt birliğinde yeraldı 22 yaşında Amerikaya göçetti. Beverly Hills’de şöför ve güvenlik elemanı olarak çalıştı. Şimdi dünyanın en zengin yapımcısı.

Time dergisi tarafından ‘Dünyanın En etkili şahısları listesinde yeraldı. Hemen her yıl bir Emmy ödülü kazandı… Küresel sermaye ve uzantılarının en gözde adamı.

Survivor’ın ana fikri: ‘Hayatta kalmanın tek şartı var: Kazanmak isteyen her şeyi yapar, herkesi harcar!’ dır.

Bu kapitalizmin de ana kuralıdır.

Kapitalizm orman kanunudur. Güçlü olan öbürlerini yok eder. Kural budur!

Bunun için ekonomiyi, siyasi mekanizmaları, silahlı gücü, bilimi ve medyayı kullanır.

Soğuk savaş döneminde propaganda araçlarının, ve medyanın kullanımını konu alan binlerce çalışma vardır.

Amerikalı bilim adamları ‘yeni dünya düzenine’ geçmek için, işgal kadar ‘kültürel üstünlük yaymanın farz olduğunu’ söylemişlerdir. Buna göre ‘uluslar arası piyasalar genişleyecek, ideolojik taarruz buna eşlik edecektir’..

İdeolojik taarruz!

İdeolojik taarruz’un en önemli araçları eğitim ve medyadır. Medyanın en etkili dalı görsel olandır.

Görsel medyanın toplum şekillendirmesinde önemli rolü vardır.. Algı değişimini en kolay yoldan sinema ve tv yapmaktadır.

Algı yönetimi, ‘görünmez’ bir süreçtir ve ideolojik taarruzun en önemli ilkesidir.

Amerikalı antropolog Nader, şöyle der: ‘Görünmez faktör, kontrol süreçlerinin ve mekanizmalarının toplamıdır. Görünmezlik zihinlerin sömürgeleştirilmesi yoluyla başarılmaktadır!Buna göre yanlış olan, doğru görünür. .. Düşünülemeyecek davranışlar normalleşir. İtiraz eden bağımsız düşünceliler, kavgacı ‘çatışmacı’ sayılır…’

Toplumlara çeşitli ‘tipolojiler’ dayatılır ve medya vasıtasıyla o tiplemelerle oynanır.

SURVİVOR ya da benzeri tv programları, son 10 yıldır onlarca ülkede milyonlarca kişiyi ‘Yeni Dünya Düzeni’nin toplum mühendisliği için formatlamaktadır.

Küresel sermaye için, ‘Güc’ün silahlı kullanımı (hard power) yanısıra, ‘yumuşak’ kullanımı da (soft power), had safhada önemlidir

*-*-*

Oyun iki takıma ayrılmış yarışmacıların birbirini kırıp dökmesine dayalıdır.. Açlık soğuk, psikolojik gerginlik ortamında en çok direnen parayı ve ödülleri kazanır.. Arkadaşlarına en sinsi davranan parsayı alır..

Oyunun dekorundan, sunucunun tarzına kadar, ekrana ‘yeni dünya düzeni’ kalıpları damga vurmaktadır.

En yakın dostlar birbirine karşı yırtıcı bir mücadeleye girişir ve işin psikolojik boyutu yarışmacıların insani duygularının törpülenmesini gerektirir.. Bir bir elenirlere ve kalanlar birbirine karşı diş biler……Oyunlar giderek sinsileşir.

Ekranda ‘yeni dünya düzeni’nin yırtıcı, aktörleri.. vardır.Gelecek çağın duygusuz robotlarını üretmek için mükemmel bir ekran denemesidir Survivor…

Mesela sevecen karakter Pascal Nouma, Survivor’ın Türkiye versiyonunda, ülkemizde belli bir kesimi temsil eden karikatür tiplemelerce kışkırtılınca oyun dışına itilivermiştir.

‘Dobra’
Asena, dobra olmasının bedelini ödemektedir. Yani bu gibi özellikler ‘iyi’ değildir..

Bu gibi oyunlarda kapitalizmin arkadan vurma yöntemleri geçerlidir. Ve o yöntemleri en iyi benimseyenler model olarak gösterilir.

İyi niyetle bu gibi yarişmalara yem olan kişiler, ‘dürüst, insanca değerleri savunan’ bireyler olmayı hedefleyebilirler… Ama unutmasınlar , oyun ‘KÜRESEL’.

Kim küresel jungle’a uygunsa o zirveye gider! Giderler de ne mi olur.. Biraz para, biraz ekran söhretine ulaşır ve yeniden sistemin karanlıklarına dönerler. Survivor iştahla yeni kurbanlarını bekler..

Mark Burnett’in, Charlie Parsons’ın ve eşi Lord Alinin banka hesapları ve Survivor pazarlayan yerel şirketlerin hacmi biraz daha genişler!

Ekrana yapışmış milyonlar her geçen saniye yoksullaşır, ve yokluktan çıkmak için gerekli iradeleri bu ve benzeri medya oyunlarıyla felce uğratılır. !

Genç kardeşlerim, ekranlardan üzerinize boşaltılan algı bozucu yayınlara karşı kalkanlarınızı yükseltin!

Orman kanunlarıyla ‘hayvanlar’ yaşasın, biz insanca bir düzen için uğraşalım!


Banu AVAR
İLK KURŞUN

Facebook Yorumları

30 thoughts on “Banu Avar Yazdı: SURVİVOR’ VE BENZERLERİ TOPLUMU ‘FORMATLIYOR’!”

 1. yillarca anlatmaya calistik ne zaman bu konulardan bahs etsek hep kafayi yemis,şizofren olarak gosterildik,siyonist protokollerinde uygulanan yontemlerdeki gibi” birileri mekanizmanin nasil islediyini anlar,anlarda bunlari anlatmaya kalkarsa onlari geri kafali, psikolojik sorunlu,kafayi yemis ve orda burda alay konusu haline getiririz ki kimse bunlarin soyledigine itimat etmesin,aynisi uygulanmakta.Hep dedik şuan tüm genclik dizilerinde kopyala yapistir ayni davraniş kaliplari sunulmakta: Anne babasina saygisiz,uzerine bagiran yeniyetme gencler ve bunlar hakli,ozgurlukcu dusunce olarak lanse ediliyor,bas rol oyunculariyla gencler hep daha yakisli,daha guzel,cekici,sexy gorunmeye zorlaniyor bu etkiler altindaki bir genc boyle gorunmediyi zaman da buyuk psikolojik sorunlar,depresyon yasiyor,bas rol oyuncusu kucuk bir problemle karsilastigi zaman diyelim sevgilisinden ayrilmişsa hop hemen barlarda,meyhanelerde kafayi bulmasi,alkolik olmasi gerek ki acisini unutsun..sizi ancak BAS ROL OYUNCU olmaya itiyorlar,ve davranis kaliplarini da sunuyorlar boylece superego dediyimiz,bencil,tahammulsuz,karsi cinsi basdan cikarmak icin hep daha acik sacik,dekolte giyimli kizlar,sokakta yuruduyunde birisi yanlislikla omuzuna carpsa adam bicaklayacak gencler, fabrika mahsulu tipler turuyor…aslinda bi çıkış yolu var : Onlarin silahini onlara karsi kullanmak – aile bağlarini.kuvvetlendirici,arkadaşlik ilişkilerini iceren,kimsenin ego benlik taslamadigi,temizligin,safligin aptallik olarak gosterilmedigi,buyuyune kucugune saygili kisacasi turk anadolu değerleriyle harmanlanmiş diziler,yarismalar,sarkilar,sarkicilar cikarmak ayni sahneye.

 2. peki kapitalizmin ilacı ne?

  birini yıktınız, yerine koyulmasını önerdiğiniz ne?

  alternatif?

 3. Harika yorumlamışsınız. Umarım herkes söylediklerinizle bu ve buna benzer programlardan uzaklaşıp ülkemizin sorunlarını ve geleceğini düşünmeye başlar..!

 4. Çok Muhayyer bir araştırma Yazısı olmuş Banu AVAR’I ELEŞTİREL OLARAK DEĞERLENDİRİRİM ama bu yazısı yerinde olmuş, Çok güzel piskolojik alt etme projesi hazırlıyorlar A.B.D’li Piskoloklar….

 5. Baştan sona zevkle okuyor ve hayrete de düşüyordum sonuna kadar da devam etti hayretim seyredenlerin konuşmalarını da duydum birbirlerine anlatır iken çevremde, , bir gün bile seyretmedim bir defa görmem sonrası.,ayni katagoride olmasa bile nelere yapışmadılar ki ekran karşısında, ve kendini bilmezler de reyting bizde havasına az mı girdiler. Elinize, yüreğinize sağlık sağlıklı çalışmalar diler sevgi ve saygılarımı sunarım.

 6. Acun Ilıcalı’nın nasıl bu kadar çabuk zengin olduğu ve kimlere hizmet ettiği belli “Kapitalizm Uşaklığı”

 7. çaktırmadan abd emperyalizminin uzun yıllar önce okuduğum teksas,zagor vs çizgi romanların, abd nin asıl sahipleri kızılderilileri kafa derisi yüzen vahişler olarak gösteriyordu…aynı zamanda çevrilen filmlerde.Güçlü silahı olan kötü adamları yeniyordu…

 8. Evet güzel bir yazi. Türkiyedeki Medyanin milletimize verdigi zarari anlatan iyi yazilardan biri. Bu yazilar artsin. Millet uyansin. Yazik oluyor milletime! Kendi ülkesinde degenerasyona ugrayacak kadar düstük mü! Ülkenin icinde milletimize zarar verenler bence savaslarla es mahiyette. Ikiside milletimizi fiilen yok etmeye calisiyor. Artik yeter yanar dag gibi doldum. Yine bunlara göz yumuluyor ! Niye ! Medya milletimizi mahv ediyor. Karsi cikin ! Karsi cikalim ! Bu medya milletimizi nereye cekiyor ! Lütfen ! Acizlikten biktim. Hep bakmaktan usandim. Özgürlük adina milletimize her pisligi yedirmeye calisiyorlar. Buna dur deyin artik ! Iste korktugumda bu ! Hep daha fazla özgürlük getiriyor diyor AKP. Ama bu özgürlügün gercekten özgürlük mü yoksa esarete girme yolu mu oldugu mechul.
  Her özgür görnünen sey gercekten özgür mü ? Hayir. Bati dünyasinda kendisini hicbirseye bagilim hissetmeyen ve tamamen bagimsizca kendi “akli” ile yolunu sürmek isteyen kisilere bakin. Ne ana ne baba ne ahlak ne bir düzen nede gelecegi kurtaracak kadar yeterli cocuk. Iste bunlari ve ahlaki degerleri kaybetmek milletin sonudur. Lütfen bu soykirima karsi cikin. Biz yok ediliyoruz. Yarin bir gün “Türküm” deyip Töremiz ile zerre kadar alakasi olmayan ve emperyalist yalakasi olan kisiler tezahür etmesin.

 9. söylediğimiz konuştuğumuz zaman ruh hastası deniliyor, manyak, zırvalama, işine bak deniliyor! ama psikolojik savaş tüm hatlarda ve tüm hızıyla ve hatta tüm acımasızlığıyla devam ediyor kardeşlerim.. her taşın altından avrupa, abd, haçlı ordusu çıkarmaktan vazgeç dedikleri vakit, her atılan bombanın altında binlerce müslüman yattığını göremiyoruz. neden ? işte survivor, fatmagül, mehmet altan, tayyip erdoğan, acun vb. vb.vb. gibi fare kuyruğu görüntülü insanları, sabahtan akşama kadar tvlerde seyrediyoruz. (bende tv seyretmiyorum).. yazık bu coğrafya halkına, kültürüne, ağıtlarına, gözyaşlarına, analarına, bacılarına, ormanlarına, pamuğuna, kara kaşına kara gözüne, yazık bu müslüman insanlara! yapacakları tek şey vardı, o da farkına varmaktı! varamadılar.. yazık bu esmerliğimize, sam yellerimize, kırkikindi yağmurlarımıza, nevruzumuza, 19 mayısımıza..

 10. madagaskar… tüm dünya sinemalarında yayınlanan ve medya ordusunda poh pohlanan bir film… işte size kısaca özeti: afrikalı bir aslan -zavallı!- amerikalı bir grup tarafından abd’ye götürülüyor. Amerikan kültürünü görüyor -ne kültürse- Ve büyüdüğünde Afrika’nın kralı oluyor orman halkını zorluklardan kurtarıyor…
  Aynı filmden başka kareler… O sırada Amerikalı bir kafile bu topraklarda kampta… Zor bir duruma düşüyorlar. Ve Amerikalı kadın bağırıyor: Biz dünyanın öbür ucuna bir medeniyet kurduk burayada kurabiliriz.
  aslan kral… çocukken en sevdiğim çizgi filmdi. Ama insan her zaman çocuk kalmıyo maalesef. Büyüdüğünde anlıyor ülkeyi huzur içinde yöneten krala darbe suikast girişiminde olan aslanın şarkısını söyleyip göğe yükseldiği anda arkasında beliren hilalin manasını…
  Ve daha bunlar sadece çizgi film…

 11. Bu derin düşüncelere bukadar kendinizi kaptırmak yerine, olaya cumartesi-pazar-pazartesi günlerinizdeki boş zamanınızı geçirebileceğiniz bir eğlence programı olarak bakarsanız, zaten birçok insanın bildiği bu yeni dünya düzeni teorilerine kendinizi bukadar kaptırmazsınız.
  Ortada bir yeni dünya stratejisi varsa bu zaten ya amerikada yada avrupa ülkelerinde başlar, bizde sisteme dahil oluruz.Acunun yıllardır düzenlediği yarışma programlarından, türkücü veya eski futbolcudan, sivri zeka türk halkı bu yarışmadan kapitalist düşünce çıkaramaz bile…
  Oyüzden Banu hanım, dünyada binlerce benzeri bulunan bu teoriler yerine daha yararlı yazılar yazsa belki hepimize daha yararlı olur…

 12. Bu konuya değindiğiniz için ne kadar teşekkür etsem azdır Banu Hanım.
  Televizyonu açıp bir süre sonra ne izleyeceğine bile karar veremeyen, bu yüzden de karşısına ne çıkarsa izleyen bir insanlar topluluğu var maalesef. Survivor dan belki de daha tehlikeli hale gelmiş reklamlar, insanımıza her saniye sahip olma hırsını aşılıyor ve bunu elde edebilmek için de her yolun mübah olduğu fikrini kafalara sokuşturup duruyorlar. Evime hiç bir zaman televizyon sokmadım, sokmayacağım da. Kendimi, daha önemlisi çocuğumu korumak için kapıma kilit kilit üstüne vururken televizyon açarak dünyanın tüm pisliklerini evime davet etmek istemiyorum.
  Televizyonun karsına oturttuğum ve beni rahat bırakan bir çocuk yerine, okuyan, düşünen, sevmenin sevilmenin, bunu sohbetle paylaşmanın mutluluğunu yasayan, beyni uyuşmamış, vatanına ve atalarına karsı sorumluluk tasıyan bir evlat istiyorum.
  Psikolojik danışmanım ve alışkanlıkların ne kadar zor kırıldığını çok iyi bilirim.Hele de annelerin 5 aylık bebekleri sessiz olsun diye televizyon karsısına koydukları bir toplumda bu tarz programlar aracılığıyla bireyleri şartlamak çok kolay.
  Lütfen çocuklarımızı televizyondan uzak tutalım. Hem çocuğunun ve vatanının geleceğini düşünen bir anne, hem de bir eğitimci olarak rica ediyorum.

 13. belki bizler gençleri suçluyoruz neden böyle boş işlerle uğraşıyorlar okulda ne halt yiyorlar diye kızabiliyor büyükler ama şunu anlasınlar o büyükler çocuklarıyla ilgileneceği yrde kendini ve ailesini ekran başına ktliyor tv açarak sonuç olarak insanna boş işlerle uğraşmagı ve egolarımızı tatmin etmeyi öğreten tv de okulu gençlerin egolarını tatmin etme yerine çeviriyor bence eğitim bundan çöktü çünkü bu programlarla yatıp kalkan bir toplama en iyi eğitim sistemini getir yine sökmez

 14. Memleketimin yetişdirdiği büyük Türk anası Banu Avar’a teşekkür ederim. Bitmez tükenmez gayretleriyle ulaştığı herkesi aydınlatıyor. Bu yolun sonunda buluşmak dileğiyle…

 15. Sayın Banu Avar, sis çanı gibi topluma yol gösteriyor…
  Aynı zamanı birlikte yürümek ne denli bir bahtiyarlıktır ki kelimeler kifayetsiz…
  Saygılarımla…

 16. Banu Avar’ın sayesinde çok şeyleri bizler görebiliyoruz ve çevremizdekilerine uyarabiliriz.Bir kişi bir kişidir deyip televizyonlarla bizleri aptal durumuna düşürenlerin oyununa gelmemeliyiz.Algılama yeteneğinizin kaybedilmesine izin vermeyiz.televizyonu seyrederken bile çok dikkatli olmalıyız.Banu Avar iyi ki varsınız.

 17. Sayın Banu AVAR,Sizler ve bizim gibi düşünenleri bu toplum dinozor,eski kafalı olarak görüyor.Güya bizler çağın gereklerini yerine getirmiyor,çağa ayak uyduramıyoruz.Ama kendileri çağa müthiş (!) ayak uyduruyorlar.Halbuki; Kötü örnek,örnek değildir.Neymiş,canım bu programları herkes izliyormuş.Tam bir sürü psikolojisi.Ama gel de anlat işte…

 18. isvecde yasiyorum, burdada aptal aptal programlar yayinlaniyor tvlerde. sadece guzelim TURKiye de degil dunyain her kosesinde beyin yikama calismalari devam ediyor. bende tv izlemiyorum, internet ile takip ediyorum haberleri. inanin bana artik ferahladim diyebilirim, daha saglikli dusunuyorum tv olmadan.

 19. Yaklasik 6 yildir TV izlemiyorum. Programlara dayanamadim, kaldirip bodruma indirdim. Sabah kahvemi alip internetten gazeteleri okuyorum. Aksam cocuklar yatmaya gitmeden DVD cizgifilm izliyorlar ( Beyin yikayan garip reklamlar olmadan:)) Aksam da cocuklar uyuyunca internetten ya da DVD den film izliyorum. Haberleri radyodan dinliyorum. Diger insanlardan daha az film izliyor degilim ya da dunyadan habersiz degilim. Butun politik gelismeleri ben de takip ediyorum. Ama artik edilgen degilim. Ne izleyecegime kendim karar veriyorum.Cocuklarimi ve kendimi abuk sabuk programlardan uzak tutuyorum. Survivor i izleme geregi de duymadim isin dogrusu. Bunlari sundan dolayi yaziyorum: Belki birisi de bunlari okuyunca TV siz hayata karar verir ve dener.

 20. SURVİVOR
  -tarlada..
  -madende..
  -fabrikada..
  -hastahanede..
  -mutfakta..
  -sokakta..
  canlı ve kanlı 7/24/365
  KAZANAN YAŞIYOR…
  HAYDİ OYLARA…SMS ‘LERE…

 21. Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de HAKK’a yürümesi ,ile birlikte Milli Devrim tamamlanamamış ve özellikle 1949’dan sonra kültürel emperyalizm ülkemizi işgale başlamıştır. Batı’dan özellikle ABD’den kopyalanarak , Türk insanının beynini kefenleyen ve tüm milli değerlerimize aykırı olan bu proğramlar milletimi kimliksizleştirmektedir. Saygı ve sevgiyle…

 22. Banu Hanım Kapitaliz ile orman kanununu benzetmişsiniz ancak arada şöyle bir fark var. Ormanda aç olan saldırır karnını doyurur. Fazlasını biriktirmeye uğraşmaz. Kapitalizm ise sürekli çarklarında öğüttüğü insanların kanlarıyla beslenir ama doyduğu görülmedi. Yaşayan her canlı bir savaşçıdır. Akşama kadar avının peşindedir. Karınını doyurmanın derdindedir. Keşke Kapitalizm de orman kanunu kadar masum olabilse.
  Acuna gelince yıllardır bu adamı bakın temiz pak sizden birisi diyerek kültürümüzü oymakta kullandılar. Genççleri uyuşturmaktan başka yararlı bir işi olmadı

 23. TV APTAL KUTUSU.ÇOCUKLARINIZA ÖZELLİKLE İZLETMEYİN.BU ÇOK ESKİ BİR TANIMLAMA.TV ÇIKTI ÇIKALI DENİYOR.İNSANLAR NEDEN BU KADAR APTALLAŞTI Kİ? APTAL KUTUSUNA BAĞIMLI OLDUKLARI İÇİN.KOCA KOCA AVUKATLAR OTURUP TV DİZİLERİNİ KONUŞUYORLARSA, HUKUK YASALAR ANAYASA ÜLKE GÜNDEMİ HAKKINDA TV NİN SİSTEM İÇİ DAYATMASI OLAN HABERLERE GÖRE YORUM YAPIYORLARSA, BİR ÖZGÜN DÜŞÜNCELERİ YOK İSE,ELEŞTİREMİYORLAR İSE ÜLKE BİTMİŞTİR.AVUKAT ÖRNEĞİNİ VERDİM ÇÜNKÜ BEN AVUKATIM.ÇEVREMDE GÖRDÜKLERİM BU MAALESED.AYDIN DEDİĞİMİZ HUKUKÇULARIN HALİ BU.HEPSİNDEN KAÇIYORUM AMA HEPSİNDEN.APTAL KUTUSUNDAN DA ZATEN OLDUM OLASI KAÇIYORUM BEYNİME RUHUMA KİMYAMA SAYGIM VAR.15 YIL SÜREN YALAN RÜZGARI DENEN UYDURUK DİZİYİ İZLEDİ ANALARIMIZ.NE BİZİM KÜLTÜRÜMÜZE UYGUNDU NE DE YAŞANTIMIZA AMA İZLEDİLER DELİ DANALAR GİBİ YALAN MI? ELEŞTİRİNCE BEN TUKAKA OLDUM.İZLEMEYİN ŞU SALAK TV Yİ SALAK YARIŞMALARI SALAK ŞEYLERİ.ÇOCUKLARINIZA İSE ASLA İZLETMEYİN.

 24. İnanır mısınız şu an bir üniversite yurdundayım ve kantinde herkes survivor’ın önüne oturmuş pascal ne yapmış nihat ne yapacak asena ne kadar ağlamış onu izliyor. Bir an için tv ye göz attım ve çamurlar içinde debelenen insanları gördüm sonra kantine baktım onlar çamurun içinde debelenmiyorlardı bile…

 25. Anadolu insanını arkadan vuranlar hep toprak ağaları -para babaları olmuştur.Yani kapital-İst anbullular. Acunu Televolesinden beri seyretmem! hep de söylerim Röntgenciliği geçerli kılıyorlar! Ayıptır,günahtır diye ama acun köşe.
  İyi ve adil olmak zor be kardeşim!! Kötü ve faşist olmak kolay belkide en iyisi…; Mİ-ACABAAAA!

 26. BANU HANIM GERÇEK HAYATTA ARKADAN VURMA YÖNTEMLERİ UYGULANMAKTADIR KEŞKE DİP NOT OLARAK DÜŞSEYDİNİZ.

Bir Cevap Yazın