CHP İzmir’de Tacettin Bayır dönemi

Genel seçimler öncesi MYK’dan çıkan tavsiye kararıyla istifa eden Rıfat Nalbantoğlu’nun yerine atanan isim kesinleşti. Ankara’da yapılan MYK toplantısında CHP’nin yeni İl Başkanı İzmir örgütünün yakından tanıdığı Tacettin Bayır oldu.
Partinin çeşitli kademelerinde 27 yıldır hizmet veren Bayır, teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından dün saat 17.30’da telefonla aranarak, Genel Merkez’e çağrıldı. Bayır, bugün saat 11.30 uçağı ile Ankara’ya gitti.

Bayır, Genel Merkez’e ulaştığında parti üst yönetiminin katıldığı Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı başlamıştı. Göreve atandığını haber kanallarının son dakika gelişmelerinden öğrenen Bayır, “Ben görev adamıyım. Milletvekili aday adayıydım. Ancak partimin bana bu makamda ihtiyacı oldu, seve seve koştum. Göreve talip olmadım. Benim anlayışımda görev istenmez verilir. Hedefimiz genel seçimde en iyi başarıyı almak” dedi.

KILIÇDAROĞLU ÖZEL EKİPLE ARAŞTIRDI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partinin İzmir İl Başkanlığı’na atanacak isim konusunda özel araştırma yaptırdığı öğrenildi. İl Başkanı Bayır, “Atamadan önce partiden bir yetkili İzmir’e gelerek benimle özel olarak görüştü. Kendimi ve hedeflerimi anlattım. Ayrılırken bana “sizi milletvekili olarak görmek isteriz. Parlamentoda sizin gibi insanlara ihtiyaç var’ dedi” diye konuştu.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘işadamı’ formülünün yanı sıra Bayır’ı ağırlıklı olarak İzmirli Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yakınlığı ve yıllara dayanan örgütsel tecrübesi nedeniyle tercih ettiği kaydediliyor.

İL YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINDI!
Bu arada Ankara’dan gelen haberlere göre CHP İl Yönetimi de görevden alındı. Genel Merkez’de Tacettin Bayır’ın atanmasının ardından yeni bir il yönetimi listesi yapılıyor.

İhracat yapan AS-El profil firmasının sahibi, geçmiş dönemde milletvekili adaylığı, parti yöneticiliği bulunan Bayır, çevresinde parti içi demokrasi konusunda hassasiyetleri ile tanınıyor. Kendisiyle birlikte eşi Tülay Bayır’ın da siyaset yaptığı ve son kongre döneminde Karabağlar İlçesi’nden İl Delegesi seçildiği biliniyor.

İTO Meclis üyesi olarak Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden ve Kılıçdaroğlu-Önder Sav ayrışmasından sonra tavrını net bir şekilde Kılıçdaroğlu’ndan yana koyan Bayır, gercekhaberci.com sitesindeki ‘Yeni CHP ve yeni Yapılanma başlığı’ altında kaleme aldığı yazısında şu değerlendirmeyi yapıyordu.

İŞTE BAYIR’IN O YAZISI

Yeni CHP ve yeni yapılanma

Son zamanlarda bir çok konuda duyduğumuz bir ifade biçimi yeniden yapılanma..! Yapılanma’ da.. Nasıl bir yapılanma…?
İşte bunu irdelemeliyiz….!
Kişisel görüşüm C.H.P ‘de yeniden yapılanmayı doğru algılayabilmek ve uygulayabilmektir. Bir siyasi partinin tabanını oluşturan üyenin, Partisi’nin programını, tüzüğünü, okumamış, aidatını yatırmamış, komisyonlar’ da görev almamış, üretime katkıda bulunmamış, partisinin sandıklarına sahip çıkmamış, kişisel çıkarlarını, toplumsal çıkarlarının önünde görmüş, sadece yandaşı olduğu insanları belediye başkanlığına, meclis üyeliğine taşımak için partiye kaydolmuş, yönetim erkini eline geçirdiğinde partili olmayan unsurları partiye kayıt yaparak, delege seçimlerini yapmış, işi görüldüğü süreçte partisini övmüş, toplum kesimlerinin içine girdiğinde partisini anlatamamış, hatta oy vermemiş bir kesimin partimizde hala kayıtlı olması düşündürücüdür…!

İşte bu bağlamda, yeniden yapılanması gereken, demokratik bir anlayışla, en alt üyeden başlayarak, üst yönetim birimlerine kadar, yönetim birimlerinin seçilmesini sağlayacak, üst birimleri oluşturmaktır. Gençlik kollarını, kadın kollarını, tüm komisyonları, devamlı çalışır, üretir durumda, her an seçim olacakmış gibi, diri tutan yeni bir üye yapısı oluşturmalıdır. Bu oluşumun, sağlanabilmesi hiç kuşku yok ki.., parti üyesinin bir eğitimden geçirilmesi, eğitim sürecinin sonunda seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, parti çalışmalarına katılımcılığına bağlı olmalıdır. İşte böyle bir C.H.P’ de ilkeli, onurlu, dürüst ve üretken siyasetin hakim olduğu, dayanışmayı güçlendirerek.. Yolsuzluğa, şiddete, nefrete, karşı mücadeleyi başlatmak mümkündür.

Tüm üyelerinin üretime katkı koyduğu, ortak söylem ve ortak eylem uygulayabilen bir C.H.P’ yi kim durdurabilir..? Çok üye yerine daha az ancak daha nitelikli üye.

ORTAK ÜRETEN….,
ORTAK SÖYLEM KULLANAN…,
ORTAK EYLEM KOYAN…,
bir üye yapısını oluşturmak C.H.P’ li olmanın bir gereğidir.

Ancak bir o kadar önemli olan C.H.P’ nin güç aldığı, halk kitlesi, demokratik kitle örgütler’ i, sivil toplum örgütler’ i, sendikalar, odalar ile sağlıklı iletişim kuran, onların sorunlarına çözüm üreten, projeleri geliştiren, eylemlerinde yanında olan bir C.H.P üyesi yaratmalıyız.

SORUNLARI ANLATARAK VE ÖFKEYİ DİLE GETİREREK DEĞİL….., ÇÖZMEYE YÖNELEREK SİYASET YAPMALIYIZ..

Biz C.H.P’ liler artık birilerinin başarısızlıklarından medet umarak, iktidara nasılsa ulaşırız..! Halkın başka seçeneği yok..! deme şansına ve lüks’ üne sahip değiliz. Doğru olanı, güç aldığımız halkımızın sorunlarını irdeleyip, çözüm önerileri ve projelerimizle halkın huzuruna çıkmalıyız. Söylemlerimiz yada projelerimiz, kağıt üzerinde kalmamalı, pratiğe aktarmalıyız.
YAPAYLIKTAN, TAKLİTÇİLİKTEN,
ŞABLONCULUKTAN YANA OLMAMALIYIZ…!
DEVRİMCİ ÖZÜMÜZE DÖNMELİYİZ…!
SAĞ VE SIĞ POLİTİKALARIN KARŞISINDA OLMALIYIZ…!

Sosyal demokrat bir TÜRKİYE kurulmasında…
köklerimizi KARL MARKS ‘lar da, BERNSTEİN’ ler de,
KAUTSKY’ ler de gördüğümüz kadar… HACI BEKTAŞ’ lar da,
HACI BAYRAM’ da, MEVLANA’ lar da, PİR SULTAN’ lar da,
YUNUS EMRELER’ de, SULTAN GALİYEV’ lerde ve nihayet,bu toprakların yetiştirdiği, en büyük devrimci olan MUSTAFA KEMAL’ ler de görüyoruz.
Kendimize, sevgimize, partimize ve halkımıza güvenerek geleceğin SOSYAL DEMOKRASİ olacağı inancımız tam olmalıdır.

TACETTİN BAYIR KİMDİR? KENDİ SİTESİNDEN KENDİ AĞZINDAN ÖZGEÇMİŞİ
1960 yılında İzmir ili, Karaburun ilçesi, Mordoğan köyünde doğdum. Ekonomik yaşam mücadelesinde, kente göç etme zorunluluğu duyan ailemin İzmir’e gelmesiyle, İlkokulu Güzelyalı Mehmet Akif Ersoy İlkokulun’da, Orta Okulu Karataş Eczacıbaşı Ortaokulu’nda okudum. Öğrenimime devam ederken meslek edinmek için bir çok işyerinde çalıştım,çay ocağından,çiçek satmaya,sinemalarda gazoz satmaktan,pazarlarda yumurta satmaya kadar çocukluğum bir taraftan çalışmak bir taraftan okumaya çalışmakla geçti.Aileme katkıda bulunmak amacıyla bir panjur atölyesinde çalışmaya başladım. 1978 yılında küçük bir atölye kurarak gündüz çalışıp gece Akşam Ticaret Lisesi’nde ögrenimime devam ettim.Daha sonraları gerek mesleki gerekse eğitim seminerlerine katıldım.Hep hedeflerim oldu,otuz yıla yakın ticari yaşamımda dürüst, ahlaklı, başı dik bir esnaf olarak çalışıp,ülkeme devletime üretim sevdalısı bir insan olarak faydalı olmaya çalıştım.Yüzlerce takdir,plaket ve ödüller aldım.
SİYASAL YAŞAMI
1983 yılında SODEP’e kaydolarak kuruluş çalışmalarında görev aldım.
1984 – 1986 yılında SHP Konak İlçe Esnaf Komisyon Başkalığı yaptım.
1988 – 1990 döneminde Konak Halkevleri Başkanlığı ve Halkevleri İl Koordinasyonu Kurulu Başkanlığı yaptım.Daha sonra SODEP-HALKÇI PARTİ Birleşmesinden oluşan SHP-CHP Birleşmesi dahil birçok kez ilçe,il,kurultay delegelikleri yaptım.
Üç dönem İzmir İl Başkalığı Danışma Kurulu üyeliği ve İl Seçim propagandisti olarak seçimlerde görev aldım.1999 Milletvekili seçimlerinde ön seçimde aday olup 43 aday arasından 7.olup partimi onurla temsil ettim.
Bu süreçte muhtelif sivil toplum örgütlerinde yöneticilik görevlerinde bulundum.
Şu anda Ulusal Sanayici İŞ Adamları derneği İZMİR Temsılciliği ve Fahrettin Altay Spor Kulübünün Başkanlığını yapmaktayım.
ANKARA’YA DA YENİ BAŞKAN
CHP’de bir diğer atama ise Ankara İl Başkanlığı’na yapıldı. Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı ise genel merkezin kendisini istemediğini iddia etmiş ve istifasını vermişti. Yıldızlı’nın yerine de Tarık Şengül atandı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın