CHP Ä°zmir’de Tacettin Bayır dönemi

Genel seçimler öncesi MYK’dan çıkan tavsiye kararıyla istifa eden Rıfat NalbantoÄŸlu’nun yerine atanan isim kesinleÅŸti. Ankara’da yapılan MYK toplantısında CHP’nin yeni Ä°l BaÅŸkanı Ä°zmir örgütünün yakından tanıdığı Tacettin Bayır oldu.
Partinin çeşitli kademelerinde 27 yıldır hizmet veren Bayır, teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından dün saat 17.30’da telefonla aranarak, Genel Merkez’e çağrıldı. Bayır, bugün saat 11.30 uçağı ile Ankara’ya gitti.

Bayır, Genel Merkez’e ulaÅŸtığında parti üst yönetiminin katıldığı Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı baÅŸlamıştı. Göreve atandığını haber kanallarının son dakika geliÅŸmelerinden öğrenen Bayır, “Ben görev adamıyım. Milletvekili aday adayıydım. Ancak partimin bana bu makamda ihtiyacı oldu, seve seve koÅŸtum. Göreve talip olmadım. Benim anlayışımda görev istenmez verilir. Hedefimiz genel seçimde en iyi baÅŸarıyı almak” dedi.

KILIÇDAROĞLU ÖZEL EKİPLE ARAŞTIRDI
CHP Genel BaÅŸkanı Kemal KılıçdaroÄŸlu’nun partinin Ä°zmir Ä°l BaÅŸkanlığı’na atanacak isim konusunda özel araÅŸtırma yaptırdığı öğrenildi. Ä°l BaÅŸkanı Bayır, “Atamadan önce partiden bir yetkili Ä°zmir’e gelerek benimle özel olarak görüştü. Kendimi ve hedeflerimi anlattım. Ayrılırken bana “sizi milletvekili olarak görmek isteriz. Parlamentoda sizin gibi insanlara ihtiyaç var’ dedi” diye konuÅŸtu.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘işadamı’ formülünün yanı sıra Bayır’ı ağırlıklı olarak İzmirli Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yakınlığı ve yıllara dayanan örgütsel tecrübesi nedeniyle tercih ettiği kaydediliyor.

İL YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINDI!
Bu arada Ankara’dan gelen haberlere göre CHP Ä°l Yönetimi de görevden alındı. Genel Merkez’de Tacettin Bayır’ın atanmasının ardından yeni bir il yönetimi listesi yapılıyor.

İhracat yapan AS-El profil firmasının sahibi, geçmiş dönemde milletvekili adaylığı, parti yöneticiliği bulunan Bayır, çevresinde parti içi demokrasi konusunda hassasiyetleri ile tanınıyor. Kendisiyle birlikte eşi Tülay Bayır’ın da siyaset yaptığı ve son kongre döneminde Karabağlar İlçesi’nden İl Delegesi seçildiği biliniyor.

İTO Meclis üyesi olarak Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden ve Kılıçdaroğlu-Önder Sav ayrışmasından sonra tavrını net bir şekilde Kılıçdaroğlu’ndan yana koyan Bayır, gercekhaberci.com sitesindeki ‘Yeni CHP ve yeni Yapılanma başlığı’ altında kaleme aldığı yazısında şu değerlendirmeyi yapıyordu.

İŞTE BAYIR’IN O YAZISI

Yeni CHP ve yeni yapılanma

Son zamanlarda bir çok konuda duyduÄŸumuz bir ifade biçimi yeniden yapılanma..! Yapılanma’ da.. Nasıl bir yapılanma…?
Ä°ÅŸte bunu irdelemeliyiz….!
KiÅŸisel görüşüm C.H.P ‘de yeniden yapılanmayı doÄŸru algılayabilmek ve uygulayabilmektir. Bir siyasi partinin tabanını oluÅŸturan üyenin, Partisi’nin programını, tüzüğünü, okumamış, aidatını yatırmamış, komisyonlar’ da görev almamış, üretime katkıda bulunmamış, partisinin sandıklarına sahip çıkmamış, kiÅŸisel çıkarlarını, toplumsal çıkarlarının önünde görmüş, sadece yandaşı olduÄŸu insanları belediye baÅŸkanlığına, meclis üyeliÄŸine taşımak için partiye kaydolmuÅŸ, yönetim erkini eline geçirdiÄŸinde partili olmayan unsurları partiye kayıt yaparak, delege seçimlerini yapmış, iÅŸi görüldüğü süreçte partisini övmüş, toplum kesimlerinin içine girdiÄŸinde partisini anlatamamış, hatta oy vermemiÅŸ bir kesimin partimizde hala kayıtlı olması düşündürücüdür…!

Ä°ÅŸte bu baÄŸlamda, yeniden yapılanması gereken, demokratik bir anlayışla, en alt üyeden baÅŸlayarak, üst yönetim birimlerine kadar, yönetim birimlerinin seçilmesini saÄŸlayacak, üst birimleri oluÅŸturmaktır. Gençlik kollarını, kadın kollarını, tüm komisyonları, devamlı çalışır, üretir durumda, her an seçim olacakmış gibi, diri tutan yeni bir üye yapısı oluÅŸturmalıdır. Bu oluÅŸumun, saÄŸlanabilmesi hiç kuÅŸku yok ki.., parti üyesinin bir eÄŸitimden geçirilmesi, eÄŸitim sürecinin sonunda seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, parti çalışmalarına katılımcılığına baÄŸlı olmalıdır. Ä°ÅŸte böyle bir C.H.P’ de ilkeli, onurlu, dürüst ve üretken siyasetin hakim olduÄŸu, dayanışmayı güçlendirerek.. YolsuzluÄŸa, ÅŸiddete, nefrete, karşı mücadeleyi baÅŸlatmak mümkündür.

Tüm üyelerinin üretime katkı koyduÄŸu, ortak söylem ve ortak eylem uygulayabilen bir C.H.P’ yi kim durdurabilir..? Çok üye yerine daha az ancak daha nitelikli üye.

ORTAK ÃœRETEN….,
ORTAK SÖYLEM KULLANAN…,
ORTAK EYLEM KOYAN…,
bir üye yapısını oluÅŸturmak C.H.P’ li olmanın bir gereÄŸidir.

Ancak bir o kadar önemli olan C.H.P’ nin güç aldığı, halk kitlesi, demokratik kitle örgütler’ i, sivil toplum örgütler’ i, sendikalar, odalar ile saÄŸlıklı iletiÅŸim kuran, onların sorunlarına çözüm üreten, projeleri geliÅŸtiren, eylemlerinde yanında olan bir C.H.P üyesi yaratmalıyız.

SORUNLARI ANLATARAK VE ÖFKEYÄ° DÄ°LE GETÄ°REREK DEĞİL….., ÇÖZMEYE YÖNELEREK SÄ°YASET YAPMALIYIZ..

Biz C.H.P’ liler artık birilerinin baÅŸarısızlıklarından medet umarak, iktidara nasılsa ulaşırız..! Halkın baÅŸka seçeneÄŸi yok..! deme ÅŸansına ve lüks’ üne sahip deÄŸiliz. DoÄŸru olanı, güç aldığımız halkımızın sorunlarını irdeleyip, çözüm önerileri ve projelerimizle halkın huzuruna çıkmalıyız. Söylemlerimiz yada projelerimiz, kağıt üzerinde kalmamalı, pratiÄŸe aktarmalıyız.
YAPAYLIKTAN, TAKLİTÇİLİKTEN,
ÅžABLONCULUKTAN YANA OLMAMALIYIZ…!
DEVRÄ°MCÄ° ÖZÃœMÃœZE DÖNMELÄ°YÄ°Z…!
SAÄž VE SIÄž POLÄ°TÄ°KALARIN KARÅžISINDA OLMALIYIZ…!

Sosyal demokrat bir TÃœRKÄ°YE kurulmasında…
köklerimizi KARL MARKS ‘lar da, BERNSTEÄ°N’ ler de,
KAUTSKY’ ler de gördüğümüz kadar… HACI BEKTAÅž’ lar da,
HACI BAYRAM’ da, MEVLANA’ lar da, PÄ°R SULTAN’ lar da,
YUNUS EMRELER’ de, SULTAN GALÄ°YEV’ lerde ve nihayet,bu toprakların yetiÅŸtirdiÄŸi, en büyük devrimci olan MUSTAFA KEMAL’ ler de görüyoruz.
Kendimize, sevgimize, partimize ve halkımıza güvenerek geleceğin SOSYAL DEMOKRASİ olacağı inancımız tam olmalıdır.

TACETTİN BAYIR KİMDİR? KENDİ SİTESİNDEN KENDİ AĞZINDAN ÖZGEÇMİŞİ
1960 yılında Ä°zmir ili, Karaburun ilçesi, MordoÄŸan köyünde doÄŸdum. Ekonomik yaÅŸam mücadelesinde, kente göç etme zorunluluÄŸu duyan ailemin Ä°zmir’e gelmesiyle, Ä°lkokulu Güzelyalı Mehmet Akif Ersoy Ä°lkokulun’da, Orta Okulu KarataÅŸ Eczacıbaşı Ortaokulu’nda okudum. Öğrenimime devam ederken meslek edinmek için bir çok iÅŸyerinde çalıştım,çay ocağından,çiçek satmaya,sinemalarda gazoz satmaktan,pazarlarda yumurta satmaya kadar çocukluÄŸum bir taraftan çalışmak bir taraftan okumaya çalışmakla geçti.Aileme katkıda bulunmak amacıyla bir panjur atölyesinde çalışmaya baÅŸladım. 1978 yılında küçük bir atölye kurarak gündüz çalışıp gece AkÅŸam Ticaret Lisesi’nde ögrenimime devam ettim.Daha sonraları gerek mesleki gerekse eÄŸitim seminerlerine katıldım.Hep hedeflerim oldu,otuz yıla yakın ticari yaÅŸamımda dürüst, ahlaklı, başı dik bir esnaf olarak çalışıp,ülkeme devletime üretim sevdalısı bir insan olarak faydalı olmaya çalıştım.Yüzlerce takdir,plaket ve ödüller aldım.
SÄ°YASAL YAÅžAMI
1983 yılında SODEP’e kaydolarak kuruluÅŸ çalışmalarında görev aldım.
1984 – 1986 yılında SHP Konak Ä°lçe Esnaf Komisyon BaÅŸkalığı yaptım.
1988 – 1990 döneminde Konak Halkevleri BaÅŸkanlığı ve Halkevleri Ä°l Koordinasyonu Kurulu BaÅŸkanlığı yaptım.Daha sonra SODEP-HALKÇI PARTÄ° BirleÅŸmesinden oluÅŸan SHP-CHP BirleÅŸmesi dahil birçok kez ilçe,il,kurultay delegelikleri yaptım.
Üç dönem İzmir İl Başkalığı Danışma Kurulu üyeliği ve İl Seçim propagandisti olarak seçimlerde görev aldım.1999 Milletvekili seçimlerinde ön seçimde aday olup 43 aday arasından 7.olup partimi onurla temsil ettim.
Bu süreçte muhtelif sivil toplum örgütlerinde yöneticilik görevlerinde bulundum.
Şu anda Ulusal Sanayici İŞ Adamları derneği İZMİR Temsılciliği ve Fahrettin Altay Spor Kulübünün Başkanlığını yapmaktayım.
ANKARA’YA DA YENÄ° BAÅžKAN
CHP’de bir diÄŸer atama ise Ankara Ä°l BaÅŸkanlığı’na yapıldı. Ankara Ä°l BaÅŸkanı Ali Yıldızlı ise genel merkezin kendisini istemediÄŸini iddia etmiÅŸ ve istifasını vermiÅŸti. Yıldızlı’nın yerine de Tarık Åžengül atandı.


Her hakkı saklıdır.
Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Sosyal paylaşım sitelerinde kaynak belirtilmesi ve bağlantı verilmesi yasal zorunluluktur.
Yazıların/yorumların her türlü hukuki sorumluluğu yazarlara/yorumculara aittir.

RSS Yayını Google+

Wordpress altyapısından ve
Channel temasından yararlanılmıştır.
© 2014, İlk Kurşun Gazetesi.