Cumhuriyet…

Aslında anlamıyorum:

AKP Türkiye’nin altını üstüne getiriyor, devlet yerlerde sürünüyor, kirli işler havalarda uçuşuyor…

Ama CHP karışıyor…

Medya, tarihinin en berbat günlerini yaşıyor, her gün bir iktidara yamanma-yanaşma kepazeliği ortaya dökülüyor…

Ama Cumhuriyet gazetesi karışıyor…

*

Cumhuriyet’in en yeni mensubuyum.

Henüz palto asacağının yerini öğrenemediğimde ve gazetenin arabası niyetine gidip komşunun arabasına oturduğumda! Başımın üzerinde uçuştu açıklamalar, iddialar, laflar!

Doğrusunu isterseniz Türkiye bu haldeyse, tabii ki irili ufaklı günahlarımız var!

Söylenecek sözler olmalı!

İyi ama zamanı mı?!

Laik cumhuriyeti silip süpürmeye karar vermiş istilacı, kuşatmayı daraltmaya devam ediyor!

Altı ay sonra seçim var!

Ve bu seçim, savaş alanını kimin temizleyeceği seçimidir!

Zaman dar!

*

Cumhuriyet gazetesi ise laik cumhuriyetin sembollerinden birisidir.

Bu gazetenin çalışanları her sabah, o sembollere ruh vermek uğruna kendi varlıklarını feda etmiş insanların duvarlardaki fotoğraflarının önünden geçip giriyorlar.

En yeni tanığıyım; genç gazeteciler çoğu haberleri gözleri dolu dolu yazıyorlar! Toplum, medyadaki densizliklere, yalana, kirli ilişkilere prim verirken, çağdaş insanların kendilerini yalnız bıraktığının burukluğunu duya duya!

Sırası mı?..

*

Cumhuriyet, kişiler üstüdür ve bir kurumdur, adı üzerinde!

Ne yapabiliriz; Cumhuriyet’in arkasında işadamı patron yok, iktidarın nimetleri yok, tarikat yok!

Sadece okurlarının aldıkları o birer gazetenin gücü var!

İktidarın gazeteleri promosyonlarla beşer yüz bin, tarikatın gazeteleri gönüllü dağıtıcılarla neredeyse birer milyon satarken! Çağdaşlığı savunan her sayfaya, her satıra, her kelimeye, her harfe ihtiyacımız var!

Cumhuriyet’e kıymayın!

Facebook Yorumları

18 thoughts on “Cumhuriyet…”

 1. CUMHURİYET İNSANLARINA ORTALARA SAÇILARAK HESAPLAŞMA YAKIŞMIYOR.DAHA SAKİN OLMALIYIZ.BUNCA İŞ VARKEN VE ZAMAN DARKEN NE BU M.FARAÇ? BURUNLARIMIZ YERE DÜŞTÜ.KİMSE ONU B,İZE VERMEYE ZAHMET ETMEZ,BİZ EĞİLİP BURNUMUZU YERDEN ALACAĞIZ.
  HEPİMİZ HER FEDAKARLIĞI ÜLKEMİZE YAPIYORUZ.HEP BİR “BENİ GÖREN,TANIYAN,BİLEN,BİLMEYEN ÖNÜMDE EĞİLSİN” ALT DÜŞÜNCESİYLE NEREYE KADAR?

 2. Evet yeter artik mehmet farac polemigi ILK KURSUN Cumhuriyeti kimseye linc ettirmeyiz

 3. cumhuriyet ve gazetesi her turlu zorluklarla bugune geldi.
  bundan sonrada ilelebet yasiyacak.bugunlerde yesil sermayecilerin gucu -sermaye fasismi-karsisinda zorlugu var.
  birde nerden geldigi bilinmeyen darwinci global
  guc var. akil ustunlugu ve mantik zamanla bu gucleri yok
  edecek.umutluyum.

 4. Cumhuriyet gazetesinin bitirilmesi ancak ve ancak yandaş basının işine yarar..
  durdurun bu linç kampanyasını İLK KURŞUN!!
  sonra vicdanınıza nasıl hesap verirsiniz?
  Topu topu 3 gazetemiz kaldı güvenebileceğimiz!!
  MEHMET FARAÇ bu açıklamayı tekzip etmedi daha!
  neden?
  Yayınlanmayan yazısının ,Kubilay yüzünden değilde,kişisel hırsları yüzünden yayınlanmadığını
  ve
  CUMHURİYET gazetesinin açıklamasının gerçkeleri yansıttığı için olabilirmi acaba?

  Ki ben her iki olasılığı da kuvvetle ihtimal buluyorum!!

 5. Yorumlarimi yayinlamayarak siz sansurcu olmuyorda neci oluyorsunuz Ilk Kursun yetkililileri

 6. İlk önce geldiler komünistleri alıp götürdüler, ben sesimi çıkarmadım, çünkü komünist değildim./ Sonra sosyalistleri götürdüler, sesimi çıkarmadım çünkü sosyalist değildim./ Sonra sendikacıları götürdüler, sesimi çıkarmadım çünkü sendikacı değildim./ Sonra Yahudileri aldılar toplama kamplarına, işkenceye götürdüler. Ben sesimi çıkarmadım çünkü Yahudi değildim./ Bir gün kapım çalındı, beni götürmeye geldiler, beni alıp toplama kampına götürdüler. İşkenceye, hiç kimse ses çıkarmadı çünkü benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı.”
  N. Müller
  KORKUT BORATAV (KOVULDU),İZZETTİN ÖNDER (KOVULDU)BERTAN ONARAN(KOVULDU ),MUSTAFA BALBAY(ANKARA TEMSİLCİLİĞİNDEN UZAKLAŞTIRILDI)NURİ KURTCEBE (SESSİZ SEDASIZ UZAKLAŞTIRILDI)MEHMET FARAÇ(KOVULDU )
  ŞİMDİ SIRA KİMDE?

 7. Bu açıklama daha önce yapılamazmıydı acaba, boykot çağrısı yapanlar iyi düşünsün derim. Ülkenin faydası olacaksa boykot yapalım ama boykotun daha çok başkalarının işine yarar diye düşünüyorum

 8. Cumhuriyet Gazetesi’nden Mehmet Faraç açıklaması!
  Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu, Mehmet Faraç ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.
  Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu, Mehmet Faraç ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklama şu şekilde:

  Bilindiği gibi, gazetemizde kadrolu olarak çalışan ve haftada iki gün köşe yazısı yazan Mehmet Faraç, gazete yönetiminin bilgisi dışında Mayıs 2010 ayında yapılan CHP kurultayında, partinin kurultaydan sonraki en yetkili organı olan Parti Meclisi üyeliğine aday olmuş ve seçilmişti. Kendisine, hem PM üyesi seçilmesi ve bu görevinin gerektirdiği mesai ve görevler nedeniyle, hem de gazetenin yayın ilkeleri nedeniyle artık gazetede kadrolu olarak çalışmasının uygun olmayacağı ve istifa etmesi önerisi getirilmişti. Bununla birlikte, gazetemizde siyasi olarak benzer konumda bulunan başkaca köşe yazarları da bulunduğundan, köşe yazılarına telifli olarak devam edebileceği de bildirilmişti. Bu öneriyi ilk başta uygun bulan yazarımız, kendisine birkaç kez anımsatılmasına karşın, önerinin gereğini yerine getirmekten kaçınmış, bu süreçte köşesinden PM üyesi olduğu partinin içişlerine ve genel politikalarına yönelik yazılarını da sürdürmeye devam etmiştir. Kendisine, köşe yazısı yazma olanağı verilirken, köşesinde terörle ilgili bir çerçeve çizildiği ve yazılarında bu alanın dışına çıkmaması gerektiği de bizzat genel yayın yönetmeni tarafından belirtilmesine karşın yazar ısrarını sürdürmüştür.

  CHP’nin geçtiğimiz hafta yapılan olağanüstü kurultayında, PM üyeliği seçimleri yenilenmiş ve yazar yeniden oluşturulan PM’ye bu kez seçilmemiştir. Bu seçimlerin ardından yazar, yeni seçilen PM üyelerinden bir kısmı ve genel başkanı ile ilgili olarak kişisel nitelikte yazılar yazmaya ve konuşmalar yapmaya başlamıştır. Bu durumun, birçok okur tarafından etik olmadığı gerekçesiyle eleştirildiği, en azından görünüm itibariyle tarafsız ve objektif bir eleştiri olamayacağı, kendisinin tarafı olduğu bir konuda köşesini kendi siyasi ikbali ve çıkarları doğrultusunda kullanmasının uygun ve hoş karşılanmadığı gibi bir durumla karşılaşılmıştır. Ayrıca, bu siyasi polemiklerinde, gazetemizde vakıf yönetim kurulu ve yayın kurulu üyelerinden birinin adı üzerinden olayı kişiselleştirerek, bir saldırı kampanyasına dönüştürmesi de ayrı bir rahatsızlık yaratmıştır.

  24 Aralık 2010 günü yayımlanmak üzere gönderdiği köşe yazısında, yapılan uyarılara karşın, ısrarla ve inatla bu şekildeki polemiklerini köşesine taşıyan yazarın yazısındaki son üç paragrafın yayımlanması yayın kurul başkanı ve genel yayın yönetmeni tarafından birlikte değerlendirilerek uygun bulunmamış, bu durumun yazara bildirilmesi üzerine, yazar yazısının ya virgülüne dokunulmaksızın yayınlanmasını ya da hiç yayınlanmamasını istemiştir. Bunun üzerine –kendisinin isteği dikkate alınarak- yazarın yazısı hiç yayınlanmamıştır. Yazısı yayınlanmayan yazar, kendisine sansür uygulandığından bahisle gazete yönetimi aleyhinde, internet üzerinde kendi şahsi sayfalarında ve diğer haber portallarında bir kampanya açmış, televizyon kanallarına çıkarak bu kampanyasını sürdürmüş ve yaygınlaştırmaya çalışmıştır. Gelinen noktada, gazete yönetimi, yazarla yollarını ayırma, sözleşmeyi feshetme kararı vermek zorunda kalmıştır.

  Cumhuriyet Gazetesi
  Yönetim Kurulu

 9. Aynı cümleyi ben kuruyorum. Cumhuriyete kıymayın. Cumhuriyet gazetesi, mevsimlik işçi çalıştıran, kaliteden yana kaygısı olmayan, ilk etapta çalışanın gözünün yaşına bakmadan kapı önüne koyan, her şey dahil sistemiyle çalışan, 49 yıllığına kiralanan iş adamı mafya karışımı kişilerce devletin orman arazisi üzerine inşa edilmiş, vurkaç taktiğiyle öncelikli amacı kar etmek olan bir turizm tesisi yönetir gibi yönetilemez. Sevgili Bekir C

 10. Sayın Bekir COŞKUN, Habertürk’de görevinize son verildiğinde olayı protesto amacıyla, basın açıklaması yapan bir kaç insandan birisiydim..Ne Habertürk okuru ne de sizin çok büyük bir hayranınız değildim, ama sizi seven ve saygı duyan bir okuyucunuzdum..

  Fakat yapılan bir haksızlık, çirkin tasfiye ve vatansever olduğunuza şüphemin olmadığı bir yazar olarak size yapılan haksızlık ve saldırıyı protesto etmemin , daha doğru ve güzel bir dünya adına, ülkem-ulusum adına, insanlığa borcum olduğuna inandığımdan, onlarca sivil polisin cirit attığı, kameraların varlığından korku duymadan orada yer aldım..

  Faşizme direnen her kaleme, duruşa destek olmam inancıyla yine seve seve yapacağımdan kuşkunuz olmasın..

  Gelinen noktada aldığınız pozisyonsuzluk size ve Cumhuriyet gazetesinde yazan diğer vatansever kalemlere yakışmamaktadır..Bana göre, sizlerden beklediğim bu duruma sessiz kalmamak, mazeretler sunmadan almanız gereken duruş, sizlere sıra gelmeden DİK-ONURLU DURUŞ BAĞIMSIZ HAKSIZLIKLAR karşısında olmak, SESİNİZİ EYLEMİNİZLE göstermektir..

  “Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün topluma karşı işlenmiş bir suçtur.bu bilinci paylaşmak ve bu sorumluluğu yerleştirmek zorundayız.Uygarca paylaşılan sorumluluk bilinci, özgürlüğün de, demokrasinin de tek güvencesidir.
  Bu güvence sağlanmadıkça, demokrasinin temeline tek bir taş bile konmuş olamaz.Unutmayalım ki “cesur bir kez,
  korkak bin kez ölür”.Önemli olan, insanın böyle bir toplumda “mezar taşı” gibi suskunluk simgesi olmamasıdır.”

  Kemalist Devrim Şehidimiz, büyük gazeteci-yazar, aydın UĞUR MUMCU

  “Haksızlık önünde eğilmeyiniz çünkü hakkınızla beraber, şerefinizi de kaybedersiniz.”

  Hz. Ali

 11. Arkadaşlar,

  Tüm Cumhuriyet okurlarını gazetemizi ele geçirme tertibine karşı dayanışmaya ve boykota davet ediyorum.
  Mustafa Kemal kazandı, biz de kazanacağız…

 12. Dostlar,
  Emperyalizm ya kurumları ele geçirmekte ya da içine sızarak onları dönüştürmektedir. ADD nasıl evcilleştirildiyse adını Mustafa Kemal Paşa’nın verdiği Cumhuriyet gazetesi de Ergenekon tertibi sonucu diz çöktürülerek teslim alınmıştır. Adının önünde artık “2.” eki vardır. AB yanıları gazetede egemen olmuştur. İşte burada görev yine Cumhuriyet okurlarına, CUMOK’lara düşmektedir. Tarihte bunun örneği vardır. Haydi CUMOK’lar vatan görevine… Ben boykoya başladım…

 13. SiZE SAYGIM VE HAYRANLIGIM SONSUZDUR. YALNIZ KOSESiNE LAYIK GORULDUGUNUZ iLHAN SELCUK FARAC OLAYINDA ACABA O KOSEDE NELER YAZARDI DiYE MERAK EDiYORUM

 14. Bu benim sahsi düsüncem;Bu kafa karisikligina biraz faydasi olur temennisiyle yaziyorum.CHP secimde her kesim den oy almak zorunda.Iktidar icin veya bu ceberrut hükümetin gitmesi icin sart.Akp nin biat eden tabani ,basbakanin her yerden bir kepce oy almak icin yaptigi ,milli bütünlügü tehdit dahi eden, acilimlardan rahatsiz olmuyor.CHP nin ulusalci cekirdek tabanida bunu böyle algilamali; Kilicdaroglu nun degisik kesimlerle isbirligi yapmasina razi olmalidir.Ya katiksiz muhalefet de bir CHP ya da sulandirilmis ama iktidar da bir CHP . Ben ikincisinden yanayim.

 15. Mustafa Balbay’ı,M.Faraç’ı harcayan gazete B.Çoşkun’u da gün gelir harcar.

 16. Bakin bu tartismlari yaratan kim-CHP ve cumhuriyet-Ne yani buna sessiz mi kalinsin-Hayir Tavir konmali-Yanlislik varsa düzeltilmeli.Birinde üyeler,digerinde okuyucular tavrini koyup dogru seylerin yapilmasini saglamali.aslinda gazetete yazanlarda varsa bir sapma düzeltmeli-Bekir bey siranin sonunda-niye birsey demiyorsunuz diyede birsey sylemenin anlami yok-hersey meydanda Atatürkcülerin görevi yanlizda olsa tavrini koymaktir-

 17. Bekir bey yazılarınızı sürekli takip eden ve severek okuyan biri olarak bu yazınızı beğenmediğimi söylemek isterim. Habertürkten ayrıldığınızda insanlar sizi iki gazetede görmek istiyordu, biri sözcü diğeri ise cumhuriyet, o vakitler ben cumhuriyetin halktan koptuğunu sözcünün daha çok okunduğunu ve sizinde daha çok okunmanız gerektiğini düşündüğüm için sözcüde yazmanız üzerine yorumlar yapmıştım ama siz cumhuriyeti seçtiniz sizin tercihiniz saygı duyarım. Ancak arkasında patron yok dediğiniz gazete önce Mustafa Balbay’a sahip çıkmadı sanki suçlu olduğunu ilk kabul eder gibi, şimdide Mehmet Faraç’a yapılanlar vede gazetenin değişen yayın anlayışı! Bence siz değişmeyin, sadece oraya fazla geliyorsunuz bunu farkedin yeter. Saygılarımla…

 18. Sayın Bekir COŞKUN;
  Bir cümlede mehmet faraçtan yazsaydınızda aydınlansaydık,bu konuda neden sessiz kalınıyor peki,CUMHURİYET Gazetesine 26 yılını vermiş bir emekçi’nin hakkı neden aranmıyor.neden! bir kalemde siliniyor,diyorsunuz patron yok gazetenin arkasında kim!peki sansürü uygulayan,onu açıklayın insanları aydınlatın….

Bir Cevap Yazın