Kılıçdaroğlu: Demirtaş saygın siyasetçi, ziyaret ederim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün gece CNN Türk’te katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğine ilişkin bir soru üzerine, bir yasanın meşru olmasıyla yürürlükte olmasının farklı şeyler olduğuna dikkati çekerek anayasa değişikliğine toplumun en az yüzde 50’sinin “hayır” dediğini söyledi.

“En az yüzde 50’si ‘hayır’ diyorsa bu meşru değildir” diye konuşan Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulundaki bir grup çete mensubunun akşam saatlerinde kararını değiştirerek farklı bir sonuç elde ettiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bu referandumun adaletli yapıldığını söyleyen bir Allah’ın kulu var mı? Emin olun yok. Dolasıyla biz buna ‘gayrimeşru’ diyoruz. Ama yürürlüktedir ve yürürlükte olan bu gayrimeşru anayasaya karşı elbette mücadele edeceğiz.” diye konuştu.

“Söylediklerinizden 2019’da CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak gireceğinizi anlayabilir miyiz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Hayır onları unutun. Böyle aday falan yok. 2019’da demokratik parlamenter sisteme geçiş için, daha güçlü bir parlamento için, daha güzel bir demokrasi için mücadele edeceğiz ve gereğini yapacağız” yanıtını verdi.

“Uyum yasaları çalışmalarına katılacak mısınız?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, katılacaklarını belirterek “Çünkü ileride bu dönemin, 20 Temmuz darbesi sonrasının tarihini yazacak olanlar o uyum yasalarına hangi gerekçeyle CHP’nin karşı çıktığını görmeliler” diye konuştu.

“Bu anlattıklarınız ve yarın başlayacak yürüyüşle daha proaktif, daha inisiyatif alan bir CHP mesajı veriyorsunuz. Bundan sonraki politikanız bu mu olacak?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Elbette” karşılığını verdi.

Bir erken seçim ihtimalinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, CHP olarak “yarın bir seçim olacakmış gibi” çalışmaları sürdürdüklerini bildirdi.

Selahattin Demirtaş’ın dün yayımlanan röportajında “siyasiler beni ziyaret etmediler” dediği hatırlatılarak, ziyaret edip etmeyeceğinin sorulması üzerine de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Eğer ortam olursa niye olmasın. Sonuçta o da bir siyasetçi, saygın bir siyasetçi, halkın oylarıyla gelmiş bir siyasetçi. Demirtaş, teröre mesafeli olan bir siyasetçi. Bu konuda açık, net demeçleri olan bir siyasetçi. Bir siyasetçinin hapse atılması doğru değil. Bunu TBMM Başkanıyla da konuştum” açıklamasını yaptı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın