İki Atak Gabar’ı PKK’ya dar etti!

2017010813065519_7f040f638dc0e7460f7d613e468971d2Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Gabar bölgesinde bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek ve örgütün kış üslenmesini imha etmek amacıyla 4-7 Ocak’ta Şehit Piyade Er Bayram Kardaş Müşterek Operasyonu gerçekleştirildi.

Operasyonda Yerli Taarruz Helikopteri T-129 ATAK, ilk defa Türk yapımı lazer güdümlü Cirit füzesi kullandı. ATAK’lar tarafından teröristlerin bulunduğu mağaralar imha edildi. Yapılan atışların yüzde yüz isabetli olduğu görülen operasyonda PKK’ya ait lojistik noktalarında taş üstünde taş kalmadı.

Operasyona ayrıca 5 Skorsky helikopter, 1 Cougar Genel maksat helikopteri ve 2 Atak taaruz helikopteri desteğinde bin 567 personelin katıldığı bildirildi.

Yaklaşık 110 kilometrekarelik bir alanda arama yapılan operasyonda bölgede bölücü terör örgütü mensuplarınca kullanılan mağara, sığınak ve meskun mahallerde çeşitli miktarda silah, mühimmat ve malzeme ele geçirildi.

Operasyona, güvenlik korucularıyla takviyeli 6 komando taburu, 2 Jandarma Özel Harekat taburu ve 7 Motorlu Piyade kolu katıldı.

Bölücü terör örgütünün kritik önem verdiği zorlu arazi şartlarına sahip bölgeye, teröristlerin kaçışını engellemek ve baskın etkisi oluşturmak amacıyla komando birlikleri hava hücum harekatı ile indirildi. 5 Skorsky helikopter, 1 Cougar genel maksat helikopteri ve 2 Atak taaruz helikopteri desteğinde bin 567 personel ile düzenlenen operasyonda istihbarat amacıyla insansız hava araçlarından yararlanıldı.

Operasyonda Doçka uçaksavar silahı, Bixi makineli tüfek, 2 kalaşnikof piyade tüfeği, güneş paneli ve çok miktarda buzdolabı, jeneratör gibi yaşam ve gıda malzemesi ele geçirildi.

DÜNYADA BİR İLK

Roketsan tarafından üretilen Cirit füzesi dünyanın ilk lazer güdümlü helikopter füzesi olma özelliğini taşıyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın