Almanya’da Alevi Kültür Merkezi’ne saldırı

139911Mülheim Alevi Kültür Merkezi’nin kapısına çarpı konularak Alevilere hakaret içeren yazılar yazıldı.
KÖLN – Almanya’nın Mülheim şehrinde bulunan Alevi Kültür Merkezi’nin kapısına kimliği belirsiz kişiler tarafından çarpı işareti konularak, Alevilere hakaret içeren sözler yazıldı. Altında Osmanlı Ocakları imzası bulunan yazı hakkında, Freiburg Emniyet Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı. Osmanlı Ocakları ise yazıyla ilgileri olmadığını açıklayarak, olayları fitne olarak niteledi.

CHP’den sağduyu çağrısı

CHP NRW Birliği Başkanı Cemal Bulut, olayın bir provokasyon olabileceğini belirterek, vatandaşlara sağduyu çağrısı yaptı. Bu gibi saldırıların ardından olayın faillerinin ortaya çıkarılmasını beklemek gerektiğini belirten Bulut, “Dişe diş, göze göz mantığıyla hareket edilirse ülkemiz için daha karanlık günler gelir. Bugünkü gerginlik ve çatışma ortamının sorumlusu AKP hükümetidir. Bu saldırılara cesaret edenler onlardan destek alıyor” dedi.

Osmanlı Ocakları: İlgimiz yok

Olayın ardından Osmanlı Ocakları’nın internet sitesinden yapılan bir açıklamada ise Sünnilerle Alevileri birbirine düşürmek isteyenlerin oyununa gelmemek gerektiğinin altı çizildi.

Mumsöndü gibi ahlaksızca bir kirli iftiranın Alevilere yakıştırılmasını da namussuzluk olarak niteyelen Canpolat, “Biz de perşembe geceleri ışıklarımızı kapatıp, Allah’ı tesbih ediyoruz. Bize de mumsöndüren köpekler deseniz de bu gizli ibadetten kimseyi alı koyamayacaksınız” ifadelerini kullandı.

‘Sorumlular hesap vermeli’

Açıklamada ayrıca, “Almanya’da Alevi kardeşlerimize yönelik kasıtlı bir şekilde saldırı yapılmış ve yine kurumumuz hedef gösterilmiştir. Bu saldırının Alevi – Sünni kavgalarını bitirecek olan Osmanlı Ocakları ismi üzerinden yapılmaya çalışılması düşündürücüdür. Bu menfur saldırıyı yapanlardan kurumumuzun adını kullandıkları için yargı önümde en ağır cezayı almaları için hesap soracağımız bilinmelidir. Alevi kardeşlerimiz ‘Biz sizden eminiz’, ‘İmam Ali’ aşkına siz de bizden emin olunuz” denildi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın