Selcan Taşçı: Kürsüden atmayın, Anayasayı yırtın

150506Avrupa Parlamentosu’nda bir toplantı olacak ve Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri için oylama yapacaklarmış… Sonuç ne çıkarsa çıksın bu oylamanın bizim nezdimizde hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur!

15 Temmuz gecesi demokrasi ve istiklali için canlarını ortaya koymuş bir milletin iradesini hiçbir terazi tartamaz!

Bu ülkenin istikrar ve istikbal mücadelesi orada ellerin havaya kalkıp inmesiyle kesintiye uğrayacak değildir!

Verilmek istenen mesajı benim hazmetmem mümkün değildir!

Avrupa Parlamentosu’nun böyle bir oylamaya gitmeye tevessül etmesi dahi terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin, onların yanında saf tuttuğunun ifadesidir!”

***

Bu cümlelerin her birini canı gönülden ve ayakta alkışlayabilirdim;

Türkiye Cumhuriyeti’nin 81. Yıldönümünde,

Roma Conservatori Sarayı’nda,

“Türk düşmanı” namlı Papa X. Innocenzio’nun heykeli altına kurulan masada,

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı çiğneyerek,

Anayasa’nın 6. maddesindeki “Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir. Türk milleti, egemenliğini, Anayasasının koyduğu esaslara göre, yetkili or­ganları eliyle kullanır. Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasa­dan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz” şeklindeki çok açık ifadeye RAĞMEN,

Egemenliğin AB’ye devrini öngören AB Anayasası’na imza atmış olmasaydınız eğer!

***

“Biz siyasette bu tür şeylerin hepsine alışığız. Bugün böyle konuşulur, sonra bu yanlış düzeltilir” demek de mümkün tabii.

Attığınız imzalar, taahhütleriniz ne olacak peki?

Kürsüden atıp tutmayın; madem “kaderi yeniden milli iradeyle tayin edilen bir ülke” özlemi içindesiniz o utanç sözleşmesini yırtın. İnanalım. Arkanızda duralım.

***

Sürekli batıya giderek doğuya ulaşmanın mümkün olduğu “yuvarlak” bir dünyada, “Amerikan emperyalizmi karşıtlığı” eyvallah, “Avrupa’nın Ortaçağ’dan kalma karanlığı” eyvallah da “batı karşıtlığı” nedir Allah aşkına! Ne alıp veremediğiniz var şu gariban pusulanın sol yanıyla!

***

Ölümünüz nasıl olsun!

Kimi ağzı-burnunu maskeyle kapatmış içini çeke çeke anne-babasını arıyor okul bahçesinde, kimi gözyaşlarına boğulmuş, çoğu titriyor…

Bayrampaşa’daki “plastik atölyesi”nde çıkan yangından etkilenen Mustafa Itri İlk ve Orta Okulu’ndaki öğrencilerin hali böyleydi. Devamında zaten biliyorsunuz bölgedeki okullar tatil edildi.

İroniler cenneti güzel yurdumda garipsenecek bir yanı yok gerçi ama biz yine de not düşmüş olalım -yarınlara-:

Çocukları korumak için içki-sigara satışı yapan büfe, bakkal, marketlere bile mesafe/sınır düzenlemesi yapıp muhtemel bir kaza anında aynı çocukların cayır cayır yanmasına yahut dumandan zehirlenmesine neden olacak “plastik atölyesi”ne nasıl izin verebiliyorsunuz okulun hemen dibinde?

Her nevi uçucu, yanıcı, patlayıcı, delici, kesici vs. materyalle dolu bu ve benzeri işyerlerinin okul mahallerinde, mahalle aralarında işi ne?

İnsanın içinden “sanayi bölgesine taşısanıza” demek geçiyor ama “sanayi bölgeleri”nin çoğu da “verimli tarım alanları”na kurulmuş durumda!

İnsanı direk değil de toprağı, suyu zehirleyip dolaylı olarak öldürmek anlamına geliyor bu da!

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın